Woda w kolanie – sposoby leczenia

dietta Bez kategorii

Woda w kolanie to dość popularna dolegliwość powstała bardzo często po urazach stawu kolanowego. Staw kolanowy otoczony jest torebką maziową, wypełnioną płynem. Gdy dochodzi do zewnętrznego urazu i uszkodzenia torebki maziowej, płyn wydostaje się poza jej obszar. Tym samym w stanie kolanowych tworzy się stan zapalny popularnie nazywany właśnie wodą w kolanie.

Woda w kolanie – przyczyny jej powstawania

Przyczyn obecności wody w kolanie może być wiele, najczęściej jest to jednak:

  • przeciążenie stawów
  • uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego lub łąkotki
  • urazy kolana
  • nadwaga

Uraz kolana może nastąpić w najprostszy nawet sposób, choćby upadek czy nadmierne obciążanie kolan na siłowni czy nartach. Jednak woda w kolanie pojawia się również jako jeden z objawów towarzyszących różnego rodzaju dolegliwościom i poważnych schorzeniom. Między innymi woda w kolanie będzie towarzyszyć:

  • zapaleniu kości i stawów  w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawu
  • zapaleniu kaletki przedrzepkowej
  • torbielom
  • nowotworom
  • dnie moczanowej

Woda w kolanie -leczenie specjalistyczne

W celu pełnego zdiagnozowania problemu lekarz zleci pacjentowi wykonanie badania RTG kolana. Badanie ma wykluczyć inne możliwości i ostatecznie potwierdzić diagnozę wody w kolanie. W niektórych wypadkach konieczne jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego, który daje już bardzo dokładny obraz i zasięg dolegliwości.

Wodę w kolanie należy po prostu usunąć. I na tym przede wszystkim polega leczenie specjalistyczne. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym a lekarz nakłuwa kolano igłą ze strzykawką, za pomocą której odsysa nadmiar wody ze stawu kolanowego. Jeżeli woda w kolanie jest jednym z objawów większej infekcji, skazy moczanowej czy też innych chorób reumatoidalnych, wówczas lekarz sprawdza płyn odessany z kolana pod kątem powiązania z tymi chorobami. Jeżeli otrzymany płyn będzie koloru czerwonego oznacza to, że przyczyną wody w kolanie pozostaje uszkodzenie wewnątrzstawowe. Gdyby odessany płyn miał kolor żółty i gęstą konsystencję oznaczałoby to, że woda w kolanie jest jednym z objawów chorób reumatycznych.

Woda w kolanie -leczenie domowe

Gdy pojawia się ból w kolanie i podejrzenie uszkodzenia torebki stawowej, czyli woda w kolanie, wiele można zrobić samodzielnie w domu, by usunąć opuchliznę. Domowy zabieg polega na okładaniu bolącego kolana lodem. Kolano musi być uniesione powyżej biodra, a lód umieszczony w woreczku. Lodu nigdy nie należy przykładać bezpośrednio na skórę, zawsze należy robić to poprzez tkaninę. W aptekach można nabyć specjalną żelowatą substancję, którą mrozi się w zamrażalniku a potem można przyłożyć do chorego miejsca.

Zadaniem lodu jest spowodowanie zamknięcia rozerwanych naczyń i zatamowanie podskórnego krwawienia. Poprzez działanie lodu na zakończenia nerwowe, zmniejsza się ból a opuchlizna ustępuje. Proces leczenia będzie widoczny poprzez zanikanie bólu i uczucia gorąca w kolanie.

Czytaj również: Woda w kolanie – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

You May Also Like..

Na czym polega lordoza? Czy jest groźna?

Lordoza jest wadą postawy, która zaburza proporcje sylwetki, a nieleczona powoduje dolegliwości bólowe, prowadzi do powikłań i ogranicza zdolność poruszania […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *