Czym jest dna moczanowa i jak się ją leczy?

dietta Zdrowie

Dna moczanowa, pierwotnie nazywana „królewską chorobą” jest schorzeniem dotykającym już nie tylko osoby wyżej urodzone. Z racji rozpowszechnienia bogatej w puryny diety coraz więcej osób musi się zmagać z konsekwencjami tej choroby. Dna typowo występuje u mężczyzn po 50 roku życia, prowadzących niezbyt zdrowy tryb życia. Jak manifestuje się dna, jak ją rozpoznać i w jaki sposób może być ona leczona?

Dna moczanowa należy do schorzeń metabolicznych. Dotyka ona szczególnie układu mięśniowo-szkieletowego, będąc przyczyną bolesnych dolegliwości. Choroba polega na odkładaniu się kryształów moczanu sodu w obrębie stawów, ścięgien, błon surowiczych i skóry. Kryształy moczanu sodu deponując się w stawach wyzwalają nasiloną odpowiedź zapalną, która jest przyczyną wystąpienia bólu, obrzęku ograniczenia ruchomości.

Dna moczanowa – kogo dotyczy?

Do grup szczególnego ryzyka rozwoju dny moczanowej należy zaliczyć

 • mężczyzn po 50 roku życia,
 • osoby z nadciśnieniem, podwyższonym stężeniem frakcji lipidowych osocza,
 • osoby z nadwagą/otyłością,
 • osoby nadużywające alkoholu,
 • palaczy tytoniu,
 • osoby spożywające duże ilości pokarmów bogatych w puryny,
 • osoby z defektami metabolicznymi, chorobami nowotworowymi,
 • stosujących przewlekle kwas acetylosalicylowy
 • osoby odwodnione,

Szczególnie narażone są osoby z wywiadem rodzinnym dny moczanowej, niewydolnością nerek oraz całościowym zespołem metabolicznym.

Etiologia i objawy dny moczanowej

Choroba bierze się ze zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego w krwi. Kwas moczowy jest naturalnym produktem metabolizmu puryn, które produkowane są w organizmie lub spożywane w pokarmie. Pod wpływem nadmiernych ilości kwasu moczowego dochodzi do rozwoju odpowiedzi zapalnej i powstania charakterystycznych objawów.
W pierwszym okresie choroby występuje bezobjawowa hiperurykemia. Pacjent nie odczuwa dolegliwości. Pod wpływem czynników wyzwalających: infekcji, spożywania alkoholu, urazu, operacji dochodzić może do pojawienia się silnego obrzęku i bólu stawu. W 90% objawy dotyczą stawu śródstopno-paliczkowego palucha (Podagra) i pojawiają się w nocy, utrzymując się do 2-tygodni.

Po tym okresie występuje okres bezobjawowy. W następnych kilku latach choroba może przejść w fazę przewlekła, której towarzyszą delikatniejsze odczyny zapalne stawów oraz powstawanie tzw. guzków dnawych w obrębie skóry rąk i małżowin usznych. Zmianom tym towarzyszy równoczesne niszczenie stawów i ich zwyrodnienie z pogłębieniem utraty funkcji.

Diagnostyka dny moczanowej

Diagnostyka dny moczanowej oparta jest przede wszystkim o:

 • objawy kliniczne,
 • ocenę poziomu kwasu moczowego,
 • badania obrazowe: RTG, USG, MRI.

Leczenie dny moczanowej 

Podstawą leczenia dny moczanowej jest ograniczenie stężenia puryn w diecie. Powinno się wyeliminować z pokarmu nadmierne ilości mięsa, owoców morza oraz zrezygnować z podrobów.
Leczenie farmakologiczne dny moczanowej powinno być oparte głównie na lekach zmniejszających stężenie kwasu moczowego. Takim podstawowym preparatem jest allopurinol (Milurit). Lek ten hamuje działanie oksydazy ksantynowej, przekształcającej puryny w kwas moczowy. Leki moczopędne i przeciw-cholesterolowe również skutecznie zmniejszają stężenie kwasu moczowego we krwi.

Do przerywania ostrych dolegliwości związanych z napadem dny używa się leku immunosupresyjnego – kolchicyny.

Dna moczanowa jest schorzeniem możliwym do skutecznego leczenia. Istotne jest ograniczenie spożywania puryn, leczenie farmakologiczne i eliminacja czynników ryzyka: palenia tytoniu, nadużywania alkoholu oraz redukcja wagi ciała z normalizacją ciśnienia i lipidogramu.

You May Also Like..

Domy z plyty osb – nowosć na rynku budowlanym

Polacy coraz częściej decydują się na budowę domów z materiałów przyjaznych środowisku. Rosnąca świadomość ekologiczna naszych rodaków sprawia, iż wrosło […]

Klapki medyczne – doskonałe obuwie dla osób pracujący w służbie zdrowia

Klapki medyczne to rodzaj obuwia medycznego, który zapewnia właściwą cyrkulację powietrza dla całej stopy. Większość modeli klapek medycznych aktualnie dostępnych […]

Jak szybko wypozycjonować okulisty?

Usługi medyczne w dzisiejszych czasach muszą być w odpowiedni sposób reklamowane – dzięki temu można w sposób znaczący powiększyć grono […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *