Nerwobóle – najważniejsze informacje

dietta Zdrowie

Nerwobóle – najważniejsze informacje

Niestety, badania pokazują, że Polacy mają coraz częściej do czynienia z nerwobólami. Czym charakteryzuje się te przypadłości? Jaka jest jego geneza? Co oznaczają nerwobóle? Jak skutecznie je leczyć? Te i inne kwestie zostaną poruszone w dzisiejszym wpisie.

Co to są nerwobóle?

Trzeba zaznaczyć, że nerwobóle to przypadłość, która charakteryzuje się silnymi atakami bardzo mocnego bólu. Skąd jednak biorą się takie dolegliwości? Warto podkreślić, że nerwobóle powstają w wyniku uszkodzenia nerwu obwodowego. To właśnie ten element przenosi bodźce zmysłowe do mózgu i sprawia, że pacjenci po chwili odczuwają dyskomfort. Chorzy narzekają na to, że bóle są bardzo silne i utrudniają wykonywanie wielu codziennych czynności. Szczęście w nieszczęściu polega na tym, że pacjenci mają naprzemiennie do czynienia z nerwobólami, a także okresami, gdzie te ataki w ogóle nie występują. Trzeba zaznaczyć, że osoby, które borykają się z takimi dolegliwościami odczuwają nie tylko dyskomfort. Poza tym mają problem również z niedowładem. Nerwobólom towarzyszą również takie objawy, jak uczucie mrowienia oraz drętwienia.

Nerwobóle – jaka jest ich geneza?

 • nieprawidłowy ucisk na nerwy, co powoduje wysłanie sygnału do mózgu
 • niedobór witamin z grupy B
 • podrażnienie nerwów
 • uszkodzenia mechaniczne
 • infekcje
 • nadmierny stres w życiu codziennym
 • reakcja na alkohol
 • reakcja na substancje toksyczne
 • przyjmowanie niektórych leków

Nerwobóle a współistniejące choroby

Trzeba zaznaczyć, że nerwobóle występują nie tylko samoistnie. Często są też sygnałem alarmowym, że w organizmie zaczyna postępować jakaś choroba. W związku z tym każdy taki objaw powinien być zgłoszony lekarzowi, który najprawdopodobniej zleci dodatkowe badania w celu postawienia diagnozy i wizytę u neurologa, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Jakie choroby towarzyszą nerwobólom? Najczęściej są to:

 • cukrzyca
 • borelioza
 • toczeń rumieniowaty
 • błonica

Jak wygląda leczenie nerwobóli?

Sposobów jest co najmniej kilka. W niektórych przypadkach nerwobóle ustępują samoistnie, aczkolwiek ważne jest, aby mimo tego zgłosić się do lekarza po zaobserwowaniu premierowych objawów. Dzięki temu lekarze będą mogli ustalić, co było przyczyną takiego stanu. Nie wolno bagatelizować tej kwestii, ponieważ nerwobóle mogą powracać w przyszłości ze zdecydowanie większą siłą, jeśli nie będą właściwie wyleczone.

W niektórych przypadkach nerwobóle są leczone przy pomocy maści, okładów, plastrów rozgrzewających, masaży oraz niektórych leków przeciwbólowych. Ważne jest to, aby nie decydować się na medykamenty na własną rękę, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie brakuje osób, które stosują metody domowe, jak choćby picie czarnego bzu i są zadowolone z efektów. Niemniej jednak wszystkie te kwestie powinny być zgłoszone lekarzowi.

Są też pacjenci, którzy bardzo często mają do czynienia z takimi dolegliwościami. W ich przypadku stosuje się najczęściej leki przeciwdepresyjne, a nawet leki przeciwpadaczkowe. Zazwyczaj przynoszą one oczekiwaną ulgę i powrót do normalnego funkcjonowania. W niektórych sytuacjach lekarze podają też podskórnie diklofenak – ważne jest to, aby ten preparat był skierowany dokładnie tam, gdzie pojawiają się nerwobóle. Natomiast w skrajnych przypadkach stosuje się nawet leczenie chirurgiczne.

Bibliografia:

You May Also Like..

Zyskaj piękna figurę bez ogromnych wyrzeczeń! Jak działa zdrowa żywność, dużo ruchu i Medistenol?

Każdy z nas chciałby mieć piękną i wysportowaną figurę, wiele osób szczególnie dba o siebie i dzięki pewnym zachowaniom cieszy […]

Medistenol – najlepszy sposób na zdrowe stawy

Na ból stawów cierpi coraz to więcej osób, nieleczone schorzenie powoli prowadzi do niepełnosprawności i znacząco zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Ból […]

Popularne diety odchudzające – czy dają efekty?

Najczęściej popełnianym błędem w odchudzaniu jest to, że nie podchodzimy do tego w sposób racjonalny. Zamiast przygotować się na dłuższą […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *