Właściwości zdrowotne soku z buraka

dietta Diety i dietki

Co to jest burak?

                Burak jest to bardzo popularne warzywo, często goszczące w naszych kuchniach. Uznaniem się cieszy barszcz czerwony, sok z buraka lub jarzynka do kotletów mielonych. Któż z nas nie gotował barszczu z uszkami na wigilie? Jest on bardzo bogaty w betainę, azotany, karotenoidy i kawas askorbinowy. Jako nie przetworzone warzywo posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu poprawia przemianę materii, pomaga w zwalczaniu zaparć. Jest niezwykle to istotne dla chorych na cukrzycę, ponieważ nie podnosi wiele poziomu cukru we krwi. Buraki są bogate w witaminę C, co korzystnie wpływa na zapobieganie wszelkim infekcjom. Natomiast bogactwo witaminy B1 działa korzystnie na układ krwionośny. Zawarty w burakach wapń pomaga wspierać zęby i kości. Buraki powinny również spożywać osoby, które chorują na nadciśnienie, ponieważ mają one właściwości do jego obniżenia.

               Sok z buraka i jego właściwości.

             Sok z buraka jest szczególnie istotnym składnikiem diety kobiet ciężarnych. Jest bardzo bogaty w kwas foliowy, dzięki któremu uczestniczy w powstawaniu czerwonych krwinek. Zbyt niski poziom kwasu foliowego może być przyczyną wad rozwojowych u płodu. Odnotowano również, że nie powinno się spożywać soku w nadmiernych ilościach.

              Sok z buraka jest również bogaty w betainę, która jest odpowiedzialna za prawidłową pracę wątroby. Badania wykazały, że poprawiają samopoczucie i koncentrację. Jeśli mamy problemy z płodnością, warto jeść również buraki i pić z nich sok. Gdyż posiadają właściwości zwiększające poziom hormonów płciowych, głównie odpowiedzialnych za owulacje.

                 Mówi się, że jeśli chcemy przeprowadzić detoks organizmu powinniśmy bić sok z tego warzywa, ponieważ pozwala ono na szybsze wydalanie metali ciężkich z organizmu i tego złego cholesterolu.

                  Jak zrobić sok z buraka?

                Aby się rozkoszować smakiem soku powinniśmy nic innego jak porządnie umyć nasze buraki, obrać je ze skórki a następnie pokroić na mniejsze kawałki. Idealnym rozwiązaniem byłoby włożyć je do sokowirówki. Do otrzymanego soku możemy dodać trochę soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Smaczne będzie również połączenie kilku warzyw. Na przykład burak równie dobry będzie z marchewką, jabłkiem lub pomarańczą.

               Przeciwwskazania i szkody spowodowane piciem soku.

               Jak się okazuje, picie soku z buraków ma nie tylko zbawienny wpływ na nasz organizm. Badania wykazują, że nadmiar azotanów zawartych w tych warzywach może powodować wiele szkód dla zdrowia, głównie mowa tu o anemii jaką mogą wywołać lub pogłębić. Buraki nie powinny być często podawane małym dzieciom i niemowlakom, głównie dlatego, że nadmierna ilość azotynów może prowadzić do niedokrwistości. Może również być przyczyną silnych biegunek, które w ostateczności mogą prowadzić do odwodnienia się organizmu. Powinno się też jeść w ograniczonych ilościach botwinkę, która posiada wyjątkowo dużą ilość kwasu szczawiowego, który jest przyczyną kamicy nerkowej i bólu stawów.

               Reasumując, sok z buraka posiada witaminy, które są dobre dla naszego organizmu. Ale zbyt częste i nadmierne picie soku lub spożywania go buraka w innej postaci może wywołać wręcz odwrotny skutek i uczynić więcej złego niż dobrego. Dlatego zachęcam do umiary, a na pewno nie zostanie wyrządzona żadna szkoda w naszym organizmie.

You May Also Like..

Popularne diety odchudzające – czy dają efekty?

Najczęściej popełnianym błędem w odchudzaniu jest to, że nie podchodzimy do tego w sposób racjonalny. Zamiast przygotować się na dłuższą […]

Jak obliczyć zawartość tłuszczu w organizmie?

O czym świadczy zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie? Określenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie jest podstawą do oceny stanu […]

Zmień swoje niewłaściwe nawyki żywnościowe – wybierz garnek do gotowania na parze

Od dawna marzysz, aby skutecznie schudnąć? Ćwiczysz, chodzisz na siłownie i nie widzisz efektów? Za pomocą garnków do gotowania na […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *