Jęczmień na oku – objawy, leczenie

dietta Zdrowie

Jęczmień może pojawić się w nieoczekiwanym momencie. Zazwyczaj zwiastuje go kłujący ból przy mruganiu, potem zaczyna puchnąć powieka. Nie wygląda estetycznie i sprawia dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Jak poradzić sobie z jęczmieniem na oku?

Co to jest jęczmień?

Jęczmień to grudkowy ropień gruczołu znajdującego się na brzegu powieki. Zdarzają się również takie przypadki, w których jęczmień pojawia się po wewnętrznej stronie powieki. Problem ten może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku i płci. Zwykle jęczmień spowodowany jest zakażeniem gronkowcem lub innymi drobnoustrojami. Czasami nieleczony jęczmień przeradza się w gradówkę, czyli miejscową reakcję zapalną.

Objawy jęczmienia na oku

Zwykle objawy są dość jednoznaczne:

  • swędzenie powieki
  • kłujący ból powieki
  • plamka na powiecie, która puchnie i najczęściej przybiera czerwony kolor z żółtą grudką
  • obrzęknięta powieka

Jęczmień przez kilka dni dojrzewa, aż w końcu dochodzi do samoistnego zagojenia. Jednak może to potrwać nawet ponad tydzień. Szybszym sposobem na pozbycie się jęczmienia będzie wizyta u lekarza, który przepisze krople do oczu lub maść z antybiotykiem. Dzięki stosowaniu takich leków zmniejszamy prawdopodobieństwo szybkiego nawrotu jęczmienia.

Przyczyny jęczmienia

Prawdopodobieństwo pojawienia się jęczmienia wzrasta, gdy:

  • przebywamy w zadymionych pomieszczeniach lub mamy kontakt z chemicznymi oparami
  • nie przestrzegamy higieny
  • trzemy oczy lub dotykamy ich często
  • używamy źle dobranych lub przeterminowanych kosmetyków
  • nie zmywamy na noc makijażu
  • używamy soczewek kontaktowych
  • przebywamy długo w klimatyzowanych pomieszczeniach

Leczenie jęczmienia

Można poczekać, aż jęczmień zniknie samoistnie, jednak należy pamiętać, że wygląda on bardzo nieestetycznie i sprawia ból. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza oraz stosowanie przepisanych przez niego lekarstw.

Jeśli nie mamy czasu na wizytę u lekarza, możemy także spróbować domowych sposobów na pozbycie się jęczmienia, choć nie muszą one przynieść rezultatów. Okazuje się jednak, że leczenie jęczmienia przyspiesza ciepło. Warto więc spróbować rozgrzać zmianę, np. przykładając do oka ciepły, suchy okład z ugotowanego jajka lub pocierając powiekę zdezynfekowaną, złotą obrączką. Tutaj zadziałać ma nie tylko ciepło, które wytwarza się podczas tarcia o powiekę, ale też delikatny masaż powieki dobrze wpłynie na jej ukrwienie, co pozwoli na skuteczniejszą walkę z drobnoustrojami.

Czego nie wolno robić?

Pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać, przekłuwać ani rozcinać jęczmienia samodzielnie! Jeśli zachodzi konieczność, aby to zrobić, musi tego dokonać lekarz. Jednak warto wiedzieć, że często nie jest to wcale konieczne i nie musi przyspieszyć gojenia zmiany. Zakazuje się również przykładania do oka mokrych i zimnych okładów, ponieważ może to pogorszyć infekcję. Najlepiej też nie dotykać okolic oczu rękoma, jeśli nie mamy pewności, że nie przeniesiemy żadnych bakterii.

You May Also Like..

Zyskaj piękna figurę bez ogromnych wyrzeczeń! Jak działa zdrowa żywność, dużo ruchu i Medistenol?

Każdy z nas chciałby mieć piękną i wysportowaną figurę, wiele osób szczególnie dba o siebie i dzięki pewnym zachowaniom cieszy […]

Medistenol – najlepszy sposób na zdrowe stawy

Na ból stawów cierpi coraz to więcej osób, nieleczone schorzenie powoli prowadzi do niepełnosprawności i znacząco zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Ból […]

Popularne diety odchudzające – czy dają efekty?

Najczęściej popełnianym błędem w odchudzaniu jest to, że nie podchodzimy do tego w sposób racjonalny. Zamiast przygotować się na dłuższą […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *